wtorek, 19 lutego 2008

Skutki nadgorliwej działalności instytucji kontrolnych i sądowych

Przedstawiam opinie CBOS na temat sytuacji gospodarczej, która jest skutkiem "wyścigów" niedouczonych kontrolerów, prokuratorów i sędziów. W sytuacji nagonki na działalnośc gospodarczą różnych instytucji kontrolnych ja naliczyłem ich 38 nikt normalny nie zamierza rozwijać działalności gospodarczej. Aktualnie mamy tego skutki.
CBOS: gwałtowne pogorszenie nastrojów Polaków
(PAP, dd/19.02.2008, godz. 11:43)
W lutym znacząco pogorszyły się oceny ogólnej i politycznej sytuacji w kraju oraz przewidywania dotyczące tych dziedzin - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Gorsze niż w styczniu okazały się m.in. opinie na temat kondycji zakładów pracy i rozwoju gospodarki oraz jakości życia badanych i ich rodzin.
Według CBOS, wyraźna poprawa nastrojów społecznych, notowana w ostatnich kilku miesiącach, uległa w lutym gwałtownemu załamaniu. Mniej optymistyczne są przewidywania dotyczące materialnych warunków życia. Minimalnie zmniejszyło się również poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia.CBOS zaznacza jednak, że nastroje społeczne nadal są lepsze niż w okresie poprzedzającym ostatnie wybory parlamentarne.W ciągu ostatniego miesiąca wyraźnie ubyło osób, które sądzą, że sprawy w Polsce zmierzają w dobrym kierunku - twierdzi tak 39 proc. ankietowanych (różnica 14 punktów w stosunku do stycznia). Przeciwnego zdania było 46 proc. badanych (różnica 17 punktów w stosunku do stycznia).Tylko zwolennicy PO w większości dobrze oceniają rozwój sytuacji w Polsce. Wśród wyborców PSL i LiD nieznacznie przeważają opinie negatywne, natomiast wśród sympatyków PiS ponad połowa uważa, że sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku.Nieco pogorszyły się oceny sytuacji gospodarczej w kraju, choć nadal wskazania pozytywne (30 proc.) przeważają nad negatywnymi (21 proc.). Ponad dwie piąte ankietowanych (42 proc.) określa kondycję gospodarki jako przeciętną.Z kolei opinie pracowników o sytuacji w ich zakładach pracy pozostają na niezmienionym poziomie. Ponad połowa zatrudnionych (52 proc.) pozytywnie ocenia kondycję swojego miejsca pracy, prawie jedna trzecia (29 proc.) uznaje ją za przeciętną, a mniej więcej co szósty (16 proc.) wyraża niezadowolenie.Nieznacznie pogorszyły się opinie o tym, jak się żyje badanym i ich rodzinom, choć nadal ci, którzy określają jakość życia rodziny jako dobrą (36 proc.), znacznie przeważają nad oceniającymi ją negatywnie (15 proc.). Największa grupa respondentów (48 proc.) uważa, że im i ich rodzinom żyje się przeciętnie - ani dobrze, ani źle.Na niezmienionym, wysokim poziomie utrzymują się opinie badanych o warunkach materialnych ich gospodarstw domowych. Więcej niż co trzeci ankietowany (35 proc.) uznaje je za dobre, ponad dwie piąte (44 proc.) uważa, że są one przeciętne, a jedna piąta (21 proc.) ocenia negatywnie.CBOS zrealizował badanie w dniach 1-4 lutego 2008 roku, na reprezentatywnej, liczącej 1137 losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski. W działalności gospodarczej efekty inwestowania lub zaniechania inwestycji pojawiają się po pewnym okresie, dlatego twierdzenie, że te nastroje są efektem działalności obecnej koalicji jest niestosowne. To są efekty działań minimum sprzed roku.

Brak komentarzy: