poniedziałek, 7 kwietnia 2008

Grzyby i bakterie w pożywieniu.

W obowiązującej klasyfikacji organizmów żywych grzyby zaliczane są do królestwa Mycota (Fungi), stąd nazwa ich toksyn - mykotoksyny. Mykotoksyny są toksycznymi metabolitami wtórnymi grzybów (pleśni), należących przede wszystkim do rodzajów Aspergillus, Penicillium i Fusarium. Mogą powstawać w wielu produktach rolnych i w bardzo różnych warunkach. Mikotoksyny mają różnorodne działania toksyczne oraz charakteryzują się wysoką odpornością na temperaturę i dlatego ich obecność w żywności oraz w paszach niesie ze sobą potencjalne zagrożenie dla zdrowia zarówno ludzi jak i zwierząt. Do mikotoksyn wywołujących działanie mutagenne, karcinogenne i teratogenne w organizmie człowieka należą:
§ aflatoksyny;
§ ochratoksyny;
§ trichotecyny;
§ fumonisyny.
Mykologia to nauka o grzybach chorobotwórczych dla człowieka. Drożdże i pleśnie pod nazwą ogólną - grzyby należą do roślin, które nie zawierają chlorofilu, w związku z czym nie mogą odżywiać się samodzielnie, jak rośliny zielone. Dlatego pasożytują na żywych organizmach lub żywią się ich butwiejącymi szczątkami.
Prof. G Enderlein, twierdzi, że: "... rak dla organizmu jego gospodarza powstaje poprzez procesy gnilne i fermentację oraz rozwojowe formy pasożytniczych grzybów i ich rozkład w organizmie (...)”
Określenie "grzyby" zastępuje się często przez "pleśnie" ze względu na ich zdolność rozkładania białek, węglowodanów i alkoholi. W szerszym języku nazwa "pleśnie" obejmuje zarówno pleśnie (wielokomórkowe) jak i drożdżyce (jednokomórkowe). Znamy 2 rodzaje grzybów wielokomórkowych (pleśni):
§ grzybnie wegetatywną, której zadaniem jest przyswajanie z podłoża substancji odżywczych;
§ grzybnię powietrzną, rozrodczą, wytwarzającą spory (komórki rozrodcze), których wygląd stanowi ważna cechę różnicującą w diagnostyce grzybów. Spory znane są pod popularną nazwą jako SPORYSZ.
Pleśnie wytwarzają jedne z najbardziej toksycznych znanych substancji czyli mykotoksyny, szczególnie szkodliwe dla małych dzieci. Niektóre pleśnie wytwarzają bardzo toksyczne substancje, a nawet jedne z najsilniejszych, znanych nam trucizn. Do nich należy AFLATOKSYNA. Testy dr H.R.Clark potwierdzają obecność aflatoksyny w wielu przypadkach raka, w chorobach wątroby, a szczególnie w przypadku jej obumierania i marskości. Z doświadczeń dr J.Jonas wynika, iż 0,01mg tej substancji zaaplikowane trzem szczurom, niezawodnie wywoła u nich w ciągu roku raka wątroby. Toksyna ta zawarta jest w orzeszkach oraz zbożach. Dzięki skażonej paszy dociera też do mleka krowiego i do mięsa zwierząt rzeźnych. Stare ziemniaki, kukurydza, pszenica, zagęszczone soki owocowe, lody, cukierki, piwo (powód raka układu moczowego), ciastka, soki pitne, stare warzywa - wszystkie te produkty zawierają duże ilości pleśni, ich zarodników, toksyn i szkodliwych enzymów produkowanych przez grzyby. Grzyby te szkodzą człowiekowi bezpośrednio, jak też są coraz częściej sprawcami zastraszającej ilości rosnącej liczby alergii. Wystarczy jeden spleśniały, orzeszek ziemny, pistacjowy, jakiś owoc lub warzywo, aby skazić całą dostawę soku, dżemu lub innego produktu. Mimo, iż są metody na wyeliminowanie pleśni (np. jej odcięcie), to nie można tego zrobić z produktami jej metabolizmu - toksynami, które w pożywieniu muszą zostać zneutralizowane w ludzkim organizmie, dopiero przez wątrobę. Z powodu silnej toksyczności, już niewielka ilość mykotoksyn, potrafi zatrzymać prawidłową prace wątroby na kilka dni!
Prof. G Enderlein jest przekonany, że: "(...) Podłożem nowotworów złośliwych jest kwasica metaboliczna i procesy gnilne w organizmie, spowodowane przez pasożytnicze grzyby".
Według dr Devrient, problem raka nie może zostać rozwiązany bez oszacowania we krwi ilości pasożytów i polimorfizmu drobnoustrojów. Formy endobiont w formę endobiosis
Naukowcy coraz częściej mówią na ten temat, ale póki co, leczenie raka nie podąża w kierunku oczyszczania organizmu z pasożytów oraz odtruwania go z ich toksyn i toksyn pochodnych ze środowiska. Rozumny człowiek zatem sam musi dziś poszukać własnej drogi na uzdrowienie organizmu poprzez systematycznie oczyszczanie z pasożytów (grzyby, bakterie chorobotwórcze i robaczyce) oraz o odtruwanie. Dla osób zdrowych zasadne jest stosowanie podobnych kuracji 2 razy w roku. U osób chorych niezbędne jest systematyczne dbanie o czystość wewnątrz organizmu - ciągłe oczyszczanie i odpowiednie odżywianie. Również naturalne enzymy trawienne są tu pomocne. Należy też pamiętać o podstawie systemu obronnego, dbać o mikroflorę jelit, stosować profilaktykę.
Zearalenon jest mikotoksyną powstrzymującą detoksykację benzenu. Dr Clark taka sytuacje spotyka u chorych na AIDS, którzy zawsze wykazują w organizmie obecność zearalenonu.
Wciąż tyle się mówi o grzybach i ich toksynach, kiedy to pacjenci powracają najczęściej od lekarza z diagnozą: gronkowiec złocisty (Staphylococus aureus) lub hemolityczne beta paciorkowce (streptokoki). Najczęściej o grzybach ani widu, ani słychu. Wiele osób latami cierpi na bolesne choroby, wypadanie włosów, swędzącą skórę, krostki itp., ale wyniki badań są w normie. Odpowiedzią "zmęczonego" lekarza tym "histeryzującym" pacjentom jest delikatne wysłanie tegoż pacjenta do... psychologa. Jest rzeczą znaną, iż przeciętny lekarz spogląda na wierzchołek góry lodowej czyli skutki choroby, nie szukając jej przyczyn. Dr Josef Jonas twierdzi, iż lekarz mógłby się zastanowić nad wnioskami z doświadczeń, które wskazują, iż śluzówka kobiecych organów zarażona grzybami (drożdżakami), reaguje zapalenie już po implantacji 5 zarodników gronkowca, podczas kiedy zdrowa śluzówka nie wykaże zaplenia nawet po implantacji miliona zarodników gronkowca! Grzyby Candida i gronkowiec złocisty żyją w symbiozie. Kiedy grzyby zaczynają chronić gronkowce, system immunologiczny przestaje działać, a gronkowiec bez obaw może wykonywać swą życiowa działalność - chorobotwórczą dla organizmu. To spowoduje stany zapalne, anginy, alergie. Podobnie katary alergiczne mają bardziej złożoną etiologię i głębsze przyczyny ich powstawania, niż tylko zwykła nietolerancja na kurz czy pyłki lub pierze. Dlatego też tradycyjne - zbyt powierzchowne leczenie tych dolegliwości antybiotykami, z reguły kończy się tylko ewentualnym stłumieniem objawów i tak faktycznie fiaskiem. Większość problemów chorobowych np. zaburzenia przemiany materii - otyłość, cukromocz (diabetes mellitus), zaburzenia hormonów tarczycy, trzustki, jak również jajników, prostaty, zdaniem dr J.Jonas zawsze związane są z komplikacjami wywołanymi przez pasożyty w tym grzyby. Większość zaburzeń patologii przebiegu menstruacji, spowodowana jest również wpływem grzybów. Za zaburzeniami płodności u mężczyzn oraz u kobiet, bardzo często stoją jady grzybów - mikotoksyny. 20 lat temu drożdżyce wykrywano u 5% kobiet, a obecnie u 90%. Mykotoksyny są niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt, wywołując choroby lub pośrednio wpływając na funkcjonowanie organizmu. Charakteryzują się wyjątkową stabilnością i nie ulegają rozkładowi nawet przy zastosowaniu obróbki w procesach technologicznych. Mogą powodować uszkodzenie wątroby, nerek i centralnego układu nerwowego zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Mięso zwierząt, które jadły pasze porażone mykotoksynami nie jest tak niebezpieczne jak mleko, które stanowi zagrożenie zwłaszcza dla dzieci. W każdym przypadku profilaktyczna kuracje warto rozpocząć od oczyszczania organizmu z pasożytów oraz podawanie dużej ilości naturalnej witaminy C lub suplementem naturalnym. Należy pamiętać, iż zarodniki grzybów mogą żyć w organizmie do 2 lat.
aflatoksyna B2; C17H14O6; silnie muta- i teratogenna, rozkłada się dopiero w ok. 300°C



Pleśnie wytwarzają bardzo toksyczne substancje - jedne z najsilniejszych znanych trucizn. Należy do nich aflatoksyna, którą wytwarzają Aspergillus i Penicillium. Od czasu odkrycia aflatoksyn we wczesnych latach 60 XX wieku, wielokrotnie donoszono o występowaniu różnych mikotoksyn w żywności i paszach. Aflatoskyny (ang. aflatoxin) wytwarzane są przez rozmaite, choć nie wszystkie pleśnie. Stwierdzono np., że Aspargillus flavus, Aspargillus parasiticus, Aspragillus niger atakują często orzeszki arachidowe, wytwarzając potężnie rakotwórczą aflatoksynę. Działanie aflatoksyny zostało dokładnie przebadane. Wiele testów przeprowadzonych przez naukowców m.in. biochemika dr H. R. Clark, potwierdzają obecność aflatoksyny w organizmie osób chorych na raka. "Mogła się nagromadzić, ponieważ organizm nie zdołał zneutralizować jej dostateczenie szybko" - jak pisze dr Clark w swojej książce "Kuracja życia". Testy dr H.R.Clark potwierdzają obecność aflatoksyny w wielu przypadkach raka, w chorobach wątroby, a szczególnie w przypadku jej obumierania i marskości. Z doświadczeń dr J.Jonas wynika, iż 0,01mg tej substancji zaaplikowane trzem szczurom, niezawodnie wywoła u nich w ciągu roku raka wątroby. Nie ma dzisiaj wątpliwości, że niektóre mikotoksyny są nadal przyczyną chorób, cierpień a nawet śmierci, szczególnie w rozwijających się krajach tropikalnych i subtropikalnych. Jeden z ostatnio opisanych wypadków miał miejsce w 1988 roku w Malezji, podczas chińskiego Festiwalu Dziewięciu Bóstw Cesarskich (Chinesee Festival of the Nine-Emperor Gods), gdzie jak mocno podejrzewano, zanieczyszczony aflatoksynami makaron spowodował śmierci trzynaściorga dzieci spośród czterdziestu pięciu ofiar zatrucia. Chociaż tak ostre efekty toksyczne są obserwowane tylko wyjątkowo, długotrwałe narażenie na niskie stężenia poszczególnych mikotoksyn może powodować różne choroby przewlekłe jak np. nowotwory wątroby i nowotwór nerek. Dlatego zasadnicze znaczenie ma ustalenie, które mikotoksyny oraz jak często i w jakich ilościach występują naturalnie. Zanieczyszczenie mikotoksynami żywności i pasz w bardzo wysokim stopniu zależy od warunków środowiska, które umożliwiają wzrost pleśni i powstawanie mikotoksyn. Produkty rolne mogą ulec zanieczyszczeniu w każdym momencie, począwszy od rozwoju rośliny na polu, poprzez zbiór, jak też w trakcie obróbki, przechowywania i transportu gotowego artykułu. Ponieważ na każdym z tych etapów skład flory grzybowej jest różny, w wyniku zaniedbań podczas produkcji, obróbki i przechowywania produkt może zostać zanieczyszczony różnymi mikotoksynami. Aby powstały mikotoksyny musi dojść do zakażenia żywności pleśniami, ale nie zawsze zapleśniała żywność zawiera mikotoksyny. I na odwrót, fakt, że produkty rolne zawierają niewiele pleśni nie oznacza, że są wolne od mikotoksyn. Wiele toksyn jest niewrażliwych na obróbkę cieplną, w wyniku czego są stabilne w przeciętnych warunkach stosowanych podczas gotowania i przygotowywania żywności, dlatego mogą pozostawać w produkcie długo po zniknięciu pleśni.
Odkrycie alfatoksyn:
W 1960 roku więcej niż 100,000 młodych indyków na hodowlach drobiu w Anglii zdechło w trakcie kilku miesięcy od jakiejś nowej choroby, która została określona choroba "Turkey X". Wkrótce okazało się, że choroba nie ograniczyła się tylko do indyków. Kaczuszki i młode bażanty też zostały dotknięte wysoką śmiertelnością. Dokładny przegląd tych przypadków pokazał, że zwierzęta te żywione były orzeszkami Brazylijskimi. Intensywne śledztwo podejrzanego orzechowego posiłku zostało przedsięwzięte. Szybko został znaleziony sprawca - ten orzechowy posiłek był wysoce toksyczny dla drobiu i kaczuszek z symptomami typowymi dla choroby "Turkey X". Hipoteza doświadczeń z 1960 r. dotyczyła natury toksyny sugerowanej, jako pochodzącej od pleśni. Faktycznie wynika z badań z 1961 roku, iż sprawcą wyprodukowania toksyny, okazał się grzyb Aspergillus flavus, a toksyna ta została nazwana Aflatoxin od nazwy początkowych liter grzyba (A. flavis --> Afla). To odkrycie doprowadziło do rosnącej świadomości potencjalnych przypadków tych substancji jako środków zanieczyszczających pożywienie dla ludzi i karmę dla zwierząt - groźne zanieczyszczenie powodujące choroby, a nawet śmierć ludzi i zwierząt. Aflatoxins to toksyczne metabolity wyprodukowane przez grzyb o nazwie kropidlak żółty w jedzeniu lub na jedzeniu, którym pasożyty te żywią się. Aflatoksyny są jednymi z najlepiej znanych i najsilniej działających mikotoksyn na świecie. Łączy się je z różnymi chorobami, których przyczyną jest zatrucie aflatoksynami żywego inwentarza, domowych zwierząt i ludzi. Obszar aflatoksyn ma swój wpływ dzięki pewnym środowiskowym czynnikom - zasięg zanieczyszczenia zmieniać się może z geograficznym miejscem, rolniczymi i agronomicznymi praktykami i podatnością towarów do odnoszącego się do grzybów ataku podczas przednówka, przechowywania składowanie i okresy przetwarzania. Z tego też powodu, aflatoksyny wymienia się w składzie możliwości jako broń chemiczna i związane z nią zagrożenia. Ponieważ jest zrozumiałe, że absolutne bezpieczeństwo nigdy nie jest osiągalne, wiele krajów usiłowało ograniczyć obecność aflatoksyn przez narzucanie rozporządzeń, nadzorujących ograniczenia na towarach zamierzonych dla użycia jako pożywienie. Aflatoksyny otrzymały większą uwagę niż inne mikotoksyny z powodu ich zademonstrowanego potężnego rakotwórczego działania u podatnych zwierząt w laboratorium i ich dotkliwych toksykologiczny skutkach w ludziach. Aflatoksyna, obok hormonalnych środków oraz środków antykoncepcyjnych, oficjalnie została uznana za rakotwórczą, zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ZDROWIA (Dz. U. Nr 121, poz. 571) z dnia 11 września 1996 r.
Podejrzewana żywość o największe zanieczyszczenie:
Aflatoksyny często zdarzają się w zbiorach zbóż. Są też dostrzegane czasami w mleku, serze, fistaszkach - orzeszkach ziemnych tzw. arachidach, cottonseed (nasienie bawełny), orzechach, orzechach kokosowych, migdałach, figach, kukurydzy, w zbożu, przyprawach i innym pożywieniu szczególnie w wilgotnych rejonach tropikalnych. Mleko, jajka i produkty z mięsa czasami są zanieczyszczone z powodu zwierzęcej konsumpcji paszy zanieczyszczonej aflatoksyną. Jednakże towarami z najwyższym ryzykiem zanieczyszczenia aflatoksynami są zboża, migdałami, orzeszki ziemni i cottonseed. Aflatoksyna uważana jest za substancję o działaniu mutagennym i rakotwórczym, a przez to za jedną z przyczyn pierwotnego raka wątroby, zwłaszcza u tych osób, które przeszły wirusowe zapalenie wątroby typu B.
Deoksyniwalenol (DON, Womitoksyna) - toksyna wytwarzana przez grzyby Fusarium culmorum i Fusarium graminearum na ziarnie zbóż uprawianych w strefie klimatycznej umiarkowanej. Objawy działania po spożyciu trichotecyn w żywności mogą być różnorodne. Należą do nich biegunki oraz anoreksja wywołana stanami zapalnymi nabłonka jelita cienkiego, silnie niszczą kod genetyczny komórek wątroby. W krwi obwodowej spotyka się leukopenię. Jest ona silną hepatotoksyną - toksyną mutująca komórki wątroby.
Ochratoksyna A (OTA) jest produkowana przez grzyby z rodzaju Penicillium i Aspergillus. Wykazuje wysoką toksyczność w stosunku do wielu gatunków zwierząt, zwłaszcza świń. Jest postrzegana jako główny czynnik sprawczy chorób nerek u świń. OTA wykazuje działanie teratogenne, zaburza metabolizm węglowodanów u kurcząt, działa immunosupresyjnie (obniża odporność) i kancerogennie (rakotwórczo). Ochratoksyna A powoduje zaburzenia czynności nerek (Aspargillus ochraceus), jest rakotwórcza, powoduje wady rozwoju płodu i zaburzenia układu immunologicznego. U zwierząt, które mają kilka "żołądków" (np. krowa), toksyna ta ulega rozkładowi, więc z tego punktu widzenia niebezpieczne dla człowieka są tylko zwierzęta, które mają jeden żołądek np. świnie (wyroby wieprzowe w tym nereczki, które nie należą do zdrowych dań).







Tabela 1.Granice wykrywalności ochratoksyny A w żywności i płynach biologicznych metodą powinowactwa immunologicznego:

Matryca /produkty żywnościowe
Granice wykrywalnościng/g lub ng/ml
Ziarna kawy zielonej i palonej
0,5 ng/g
Ziarna kawy palonej
0,1-0,5 ng/g
Ziarna kawy palonej
0,3 ng/g
Kawa rozpuszczalna
0,2 ng/g
Napoje kawowe
0,025 ng/ml
Zboża i produkty zbożowe
0,2 ng/g
Pszenica
0,25 ng/g
Zboża
1 ng/g
Piwo
0,05-0,1 ng/ml
Wino, sok winogronowy
0,003-0,005 ng/ml
Nerka wieprzowa, kiełbaski zawierające krew
0,2 ng/g
Surowica ludzka
0,005-0,01 ng/ml
Mleko krowie
0,005 ng/ml
Żywność dla zwierząt
0,3 ng/g

Potulin to podstawowa toksyna pleśniowa owoców, powstająca najczęściej przy jego stłuczeniu. Jak wynika z badań dr Clark, patulina jest szczególnie niebezpieczna, gdyż wytwarzająca ją pleśń - grzyby: Aspergillus clavatus, Penicillium expansum, Botrytis, P. roquefortii, P. claviforme, P. griseofulvum, mogą się rozwijać w jelitach w postaci wykwitów. W takich miejscach bakterie jelitowe, pałeczki okrężnicy i Shigelle mogą wywołać infekcję. Mogą przedostać się przez ścianki jelita do wnętrza organizmu, opanować słabe tkanki oraz cysty i guzy. Jeśli człowiek cierpi na chorobę nowotworową, musi odstawić na kilka tygodni owoce (przede wszystkim banany i cytryny, która są w tym okresie niebezpieczne). Jeśli je już spożywa,musi obierać je dokładnie, aby dostrzec każde obicie tkanki miąższu. Należy stosować też silne zioła niszczące pleść w jelitach. Musisz też zapamiętać, iż do reinfekcji, wystarczy zaledwie np. jedno nadpsute winogrono lub przejrzały banan. W latach 60 XX wieku dr Jarvis w swojej książce "Folk Meducune" (Medycyna ludowa), zaproponował używanie octu i miodu jako napój wraz z wodą do picia. Ze względu na zawartość potasu zalecał jabłkowy ocet winny, który wtedy robiono z dobrych jabłek. Obecnie wszystkie zwykłe odmiany są skażone pleśniami. Patulina - toksyna pochodząca ze spleśniałych owoców w tym jabłek, została dokładnie zbadana przez naukowców. Skaża ona zarówno ocet, jak i sok oraz koncentrat jabłkowy i drzemy. Wg. biochemika dr Clark, należy stosować wyłącznie dodatki żywieniowe z białego, destylowanego octu, nawet jeśli brakuje mu potasu, aromatu i popularności, a brakujący minerał z łatwością można uzupełnić podając suplementację
Sporysz (Secale cornutum) jest grzybem atakującym zboża, głównie żyto. Miód często zawiera sporysz, zatem nie jest też idealnym pożywieniem. Pleśń ta powoduje dziwne doznania i zachowania. Regulacje prawne określające dopuszczalną ilość sporyszu w żywności nie zapewniają dostatecznej ochrony. Produkty uboczne sporyszu, są stosowane w lekach farmakologicznych służących leczeniu migreny. W skutek przedawkowania tych leków może nastąpić poważne zatrucie wątroby solwentami, śpiączka oraz swobodne ich odkładanie się w siatkówce oka. Sporysz jest bardzo toksyczny dla wątroby. Wątroba jest elastycznym narządem i potrafi się regenerować, jeśli nie przeszkodzi jej w tym pleśń pochodząca z pożywienia lub leków. Wystarczy odpowiednie odżywianie oraz konieczne dłuższe oczyszczanie suplementami naturalnymi i wątroba będzie "jak nowa". Na sporysz narażone są również osoby stosujące często pożywienie składające się z zimnych przekąsek zbożowych, które mogą sprzyjać rozwojowi grzyba. Aby chronić i ocalić wzrok, należy zatem przestrzegać unikania niebezpiecznego pożywienia, które mogłoby zawierać sporysz. Należy unikać pleśni w produktach żywnościowych, jak również dodatków zbożowych w "smacznych" jogurtach, które również często bywają skażone zarodnikami grzybów oraz musli. Secale cornutum zawierający wiele alkaloidów, powoduje poronienia, skurcze naczyń wieńcowych upośledzające ukrwienie serca i kończyn, zaburzenie czynności tętnic i żył czyli np. chorobę niedokrwienną serca, niedotlenienie, chromanie przestankowe, ciągłe zimno w ręce i nogi oraz ich bladość czy też żylaki i zła praca zastawek pod kolanami. Ciekawostką jest fakt, iż wraz z berylem, sporysz przyczynia się do rozwoju alkoholizmu. Sporysz występuje obficie w napojach alkoholowych (wino, piwo, wódka, koniak oraz ziołowe wyciągi na alkoholu). Alkohol i sporysz wchodzą w interakcję wzmacniającą działanie każdego z nich. Należy chronić wątrobę przed pleśnią i sporyszem, aby uchronić się przed szkodliwym nałogiem. a także poprawić stan neurotransmiterów w mózgu, Należy unikać nalewek ziołowych z alkoholem. Trzeba stosować tylko samodzielne zioła w kapsułkach, tabletkach, w soku lub jako herbatki z ziół kupowanych luzem. Często zakażenie sporyszem przypisywane jest alergiom. Mechanizm polegający na "niewydolności" wątroby dobrze pasuje do koncepcji - ALERGIA. Jeśli dziecko zachowuje się dziwnie, pierwsza reakcja powinna polegać na wyeliminowaniu z diety produktów "niebezpiecznych": miód, płatki i musli, papki zbożowe, orzechy, syrop klonowy i wszelkie ziółka na alkoholu np. AMOL. Nie można zapominać o podawaniu naturalnej witaminy C z róży (unikajmy synestetycznych - zakwaszających organizm witamin np. krystalicznej witaminy C). Pożywienie należy podawać zawsze świeże. Sporysz jest zawsze spotykany w przypadku ataków padaczkowych. Naukowcy zastanawiają się, że być może już on sam również wywołuje napady drgawek. W końcu padaczka jest przypadłością znaną od czasów starożytnych, istniejącą znacznie wcześniej niż zaczęto produkować chemikalia i rozpuszczalniki. Podobnie, sporysz jest zawsze obecny u schizofreników wraz z różnymi innymi mykotoksynami. Pleśń - szczególnie sporysz, ma działanie zwężające naczynia krwionośne, zmniejszając dopływ tlenu. Zwężenie naczyń krwionośnych w mózgu może prowadzić do niedotlenienia oraz np. do udaru. Sporysz jest również obecny u schizofreników, inne mykotoksyny również. Od rodzaju i zmienności toksyn, zmieniają się też objawy: od nerwicy natręctw do paranoi, omamów, aż do stuporu (odrętwienia). Podrażnienie skóry jest dolegliwością znaną od dawna. ogień św. Antoniego spowodowany był zatruciem sporyszem (grzybem zbożowym). Należy pamiętać o tym, że sporysz tworzy LSD - dwuetyloamid kwasu lizerginowego - substancję nieodpowiednią dla umysłu chorego. Tego typu ergotoksyny - np. LSD - działają w wyjątkowo małych dawkach (mniejszych niż 1 mikrogram to np. 1/1000 masy muchy) i nie rozkłada ich wysoka temperatura. Są toksyczne szczególnie dla niemowląt i starszych dzieci. Ich ślady można znaleźć w płatkach śniadaniowych, ziarnistym pieczywie, w miodzie, w winach i innych alkoholach. Toksynę tę zneutralizuje naturalna witamina C. Witamina C zabezpieczy przed przykrymi skutkami toksyn, wolnych rodników, pleśni, bakterii chorobotwórczych, wirusów i wielu innych problemów ze zdrowiem. Jeśli pojawia sięnietypowe zachowanie, wypowiadanie okrutnych, przykrych słów, złych, złośliwych opinii, niezwykłe, irracjonalne zachowania, brak panowania nad emocjami, brak poczucia rzeczywistości, agresja - należy pilnie podjąć kuracje oczyszczania z toksyn, jak również regeneracje wątroby i całego organizmu. Aby zniwelować toksyny pochodne od sporyszu, wystarczy dodać do pożywienia naturalną witaminę C. Rozkład sporyszu przez wątrobę trwa dłużej (do 20 minut) po podaniu witaminy C. Trzeba pamiętać o długotrwałej profilaktyce poprzez zastosowanie suplementów chlatowanych. Na koniec bardziej naukowe zagadnienie dla fizyków a dla pozostałych ciekawostka - częstotliwość sporyszu jak podaje dr H.R.Clarc to 295KHz.
Toksyny trichotecynowe ( TOKSYNA T-2, womitoksyna, dwuacetooksyscirpenol) należą do blisko spokrewnionych związków chemicznych wytwarzanych przez grzyby pleśniowe z rodzajów: Fusarium (f.ayenaceum, f.culmorum, f.greaminearum) Cephalosporium, Myrothecium, Trichoderma i Stachybotrys. Według najnowszych danych z piśmiennictwa są one, obok aflatoksyn, silnymi hepatotoksynami (toksynami niszczącymi wątrobę). Silnie niszczą tkanki wątroby, a najwyższą aktywnością zmian materiału genetycznego komórek wątrobowych charakteryzują się trichotecyny: T-2 toksyna, womitoksyna (DON) oraz dwuacetooksyscirpenol (DAS). Toksyna T-2 oraz dwuacetooksyscirpenol (DAS) są wytwarzane przez grzyby rodzaju Fusarium: Fusarium culmorum oraz Fusarium equiseti pasożytujące na zbożach rosnących w Europie Północnej. Na ziarnie zbóż uprawianych w strefie klimatycznej umiarkowanej najczęściej występują grzyby Fusarium culmorum i Fusarium graminearum wytwarzające womitoksynę. Rozwojowi grzybni i tworzeniu trichotecyn sprzyjają obfite opady i pojawianie się owadów roznoszących zarodniki grzybów. Objawy działania, po spożyciu trichotecyn w żywności, mogą być różnorodne. Należą do nich biegunki oraz anoreksja wywołana stanami zapalnymi nabłonka jelita cienkiego. W krwi obwodowej spotyka się leukopenię.
Zearalenon (toksyna F-2) jest mikotoksyną o własnościach estrogennych wytworzoną przez grzyb Fusarium graminearum i Fusarium culmorum, wytwarzana przez te grzyby na zbożach, a szczególnie na kukurydzy i produktach z niej wytworzonych. Zearalenon przy koncentracji w paszy około 1 ppm wywołuje u zwierząt procesy feminizacyjne. Wyższe koncentracje (50-100ppm ) powodują poważne zaburzenia rozrodu utrudniające zapłodnienie, owulację , implantację zarodków i ich prawidłowy rozwój , a w konsekwencji powodują osłabienie żywotności nowonarodzonych zwierząt. Jej estrogenne działanie, powodujące bezpłodność u świń i bydła spożywających pasze z zawartością zearalenonu na poziomie od 6.8mg/kg do 14mg/kg. Obecność tej toksyny w mniejszych stężeniach (około 70.5mg/kg) potwierdzono w badaniach próbek mąki kukurydzianej i płatków kukurydzianych. Zearalenon ma działanie toksyczne dla komórek wątroby.

Brak komentarzy: